Implanty
Implant stomatologiczny, inaczej wszczep – to wykonana z tytanu śruba, która zastępuje korzeń brakującego zęba, w przeciwieństwie do tradycyjnej protetyki odbudowa jednego lub kilku zębów nie wymaga szlifowania zdrowych zębów sąsiednich. Na takiej śrubie, po okresie zrostu z kości, czyli wygojenia tzw. osseointegracji, lekarz wykonuje odbudowy na implantach – koron protetycznych.
Zalety implantów
- przywrócenie funkcji i estetyki naturalnego uzębienia,
- zachowanie stosownego do wieku wyglądu twarzy,
- minimalizacja zaniku kości,
- redukcja potrzeby szlifowania sąsiednich naturalnych zębów.
Przed zabiegiem
Zabieg implantacji poprzedzony jest wywiadem lekarskim oraz badaniem klinicznym. Na podstawie zdjęcia pantomograficznego i tomografii komputerowej stomatolog ocenia jakości i grubości kości, która stanowi podłoże dla wszczepu implantologicznego.
Wskazania:
- brak pojedynczego zęba,
- braki międzyzębowe o różnej rozpiętości w żuchwie i szczęce,
- bezzębie całkowite,
- brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych,
- nietolerowanie protez konwencjonalnych.
W trakcie
Wszczepienie implantów jest bezbolesne, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (takim samym jak przy leczeniu próchnicy) i nie ma potrzeby wykonywania tego zabiegu w narkozie ogólnej. Implantację jednej śruby porównuje się często do usunięcia zęba jednokorzeniowego, w rzeczywistości zabieg jest jeszcze bardziej łagodny.
Najczęściej procedura wszczepienia jest dwuetapowa:
- wszczepienie implantu,
- okres integracji implantu z kością (osteointegracja) od 2 do 4 miesięcy,
- osadzenie uzupełnienia protetycznego (np. korony, mostu) na implancie.
Zabieg wszczepienia pojedynczego implantu trwa ok. 30-40 minut, wygląda tak samo w przypadku wszczepienia dwóch, jak i kilku implantów. Zwykle nie ma przeciwwskazań by lekarza mógł założyć kilka implantów w czasie jednej wizyty.
Po zabiegu
Po wszczepieniu implantów można po 2h od zabiegu można jeść (pokarmy o miękkiej konsystencji), tego samego dnia wrócić do pracy. Po zabiegu lekarz zaleca osłonowo antybiotyk. Następnego dnia może wystąpić opuchlizna i niewielkie dolegliwości bólowe. Można sobie jednak z nimi poradzić dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi.
Wymagany czas integracji implantu z kością (osteointegracja) zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i stanu jego kości, zazwyczaj trwa od 2 do 6 miesięcy. W przypadku braku integracji możliwe jest ponowne wszczepienie implantu. Pacjent z powodu braku integracji z kości nie odczuwa żadnych dolegliwości.
W niektórych przypadkach można od razu (2-3 dni po zabiegu) zamocować stały łącznik protetyczny i korony. Jeżeli nie jest to możliwe, na okres gojenia lekarz zakłada „uzupełnienie tymczasowe”, aby pacjent nie odczuwał w tym czasie dyskomfortu estetycznego.
Doświadczenie
Leczenie implantologiczne stosowane jest już od około 40 lat. Ja sam stosuję je od ponad 20 lat, a swój pierwszy implant założyłem pod nadzorem specjalisty w Paryżu, zaraz po skończeniu studiów w 1999 roku. Ten implant, podobnie jak i pozostałe, nadal służy pacjentowi. Doświadczenie pokazuje, iż w przypadku odpowiedniej diagnostyki oraz wysokiej klasy instrumentarium zabiegi implantacji są całkowicie bezpieczne.
Przed każdym zabiegiem pacjent wykonuję tomografię stożkową (CBCT – tomografia do implantów), trójwymiarowe badanie rtg, które w maksymalnie precyzyjny i bezpieczny sposób umożliwia zaplanowanie zabiegu oraz optymalnie umieszczenie implantu. W wielu wypadkach dodatkowym narzędziem pracy jest szablon chirurgiczny, który zapewnia założenie implantu we właściwym miejscu i pod odpowiednim kątem.
Stosuję tylko najwyższej jakości instrumentarium do implantologii wykorzystywane m.in. w renomowanych klinikach Paryża, w Niemczech i USA. Stosuję obecnie kilka systemów implantów – dostosowane do różnych warunków klinicznych. Są one całkowicie bezpieczne, spełniają najwyższe standardy jakości i posiadają szereg badań klinicznych i wieloletnie obserwacje. Wykorzystywany przeze mnie sprzęt jaki i materiały do regeneracji kości są to produkty pochodzące z Niemiec, USA, Francji, Japonii i Włoch.